Aktuality

Levandule

LEVANDULE

moje láska.

Letos mám smutné jaro. Musela jsem dát pryč cca 40 sazenic levandule. Na podzim jsem je nestříhala, jen květy a teď na jaře mi z neznámého důvodu vůbec neobrazily. Měla jsem tu i zahradnici, také vůbec nechápe, co se stalo. Já všem radím a skončím takto. Chjo.

 Kdybyste měli přebytky ostříhané levandule, šup s ní do Krámku. Prosím. Letos budu muset rozhodit sítě.

 

Je mi z toho velmi smutno. Každý rok máme takový rituál se sousedkami-stříhání a motání levandule na dvorku. Každý rok se na ty dny, prožité nad levandulí těšíme.

 

Něco o levanduli

Název levandule je odvozen z latinského výrazu “lavare”, což znamená “mýt, umývat se”. Je tedy nasnadě, že tato bylina z čeledi hluchavkovitých sloužila už v dávných dobách ke kosmetickým účelům, v antickém Římě se přidávala do koupelí. Levandule je známá zejména pro své uklidňující účinky, její vůně pomáhá při nespavosti a bolestech hlavy. Sáček sušené levandule vložený do skříně odhání šatní moly, bylinky v květináči nebo na záhoně budou odpuzovat i jiný otravný hmyz, zejména mouchy a komáry.

Řez levandule-nejvyšší čas

Řez ovlivní tvar a vzhled rostlin v příštím roce, stejně jako bohatou násadu květů. A co víc, levanduli je třeba stříhat alespoň dvakrát ročně. Právě nejdůležitějším je však řez po odkvětu a poté až zase na jaře, kdy řezem rostliny zmladíme a zároveň odstraníme omrzlé části.

Provádění řezu není nijak složité. V létě se však nepouštíme do řezu radikálního, protože rostliny by do zimy nestačily zacelit hluboké rány. Odstříháme pouze všechny odkvetlé květy, a to hned na začátku stonků. Poté keříky sestříháme nad úrovní nových lístků, které vyrašily na jaře. Nikdy však ne až do dřeva, jelikož by rostliny již nemusely obrazit.

Jarní řez pak zajistí krásně husté, bohatě větvené a květy obsypané keře. Pravidelně zmlazované rostliny si navíc udržují ve své spodní části velké množství záložních pupenů. Proto pokud jsou pak mrazem i silně poškozené horních části rostlin, mají z čeho regenerovat. Mladé rozvětvené keříky můžeme sestřihnout na výšku 5 až 8 centimetrů, starší keře, které dříve nebyly nikdy stříhány, musíme sestřihnout jen částečně. Jarní řez provádíme na přelomu března a dubna, kdy rostliny začínají rašit a pupeny jsou jasně viditelné a otevřené. V této době se rány po řezu výborně hojí a rostliny rychleji regenerují. Do hlavního řezu se na jaře pustíme až poté, co odstraníme všechny zmrzlé části rostlin. Snažíme se při řezu udržovat kulatý tvar keříků, nemusíme mít strach větvičky zkrátit až o celou třetinu. Je však důležité, aby na každé větvičce zůstaly alespoň 2 viditelné mladé pupeny.

Levandule ze sazenic: Na co si dát pozor?

Jednodušší je samozřejmě pořídit si už vzrostlé sazenice. Ty koupíte na trzích, v zahradnictvích, hobby marketech a v některých květinářstvích. Pokud se je chystáte vysadit do zahrady, neuspěchejte to, počkejte, až budete mít jistotu, že je neohrozí přízemní mrazíky. Ty se často objevují ještě v druhé polovině května. Před výsadbou rostlinky ještě nechte asi deset dnů otužit. Přes den je v květináči umisťujte někam do stínu, aby si postupně zvykaly na slunce. Do půdy je pak vysaďte koncem května nebo raději až během června. Levandule potřebuje lehčí a spíše suchou propustnou půdu, není náročná na živiny.  Ať už jí ale budete pěstovat na zahradě nebo balkoně, umístěte ji na slunné stanoviště. Právě díky dostatku slunečních paprsků budou mít květy levandule sytou barvu a intenzivní aroma.

Nejlepší je vysazovat rostlinky do země odpoledne nebo k večeru, protože zem je teplá a slunce už není tak ostré. Sázejte rostlinky i s kořenovým balem do půdy tak, že uděláte jamku o trošku větší, než jsou kořínky rostlinky, poté do ní nalijte vodu, vsaďte tam rostlinku, zasypte ji půdou a tu jemně upěchujte. Po vysázení rostlinky ještě jednou opatrně zalijte. Pár dní určitě dbejte na zálivku, dokud rostlinky pořádně nezakoření, aby nevyschly. Levandule nepotřebuje žádné speciální živiny, občas ji ale můžete přihnojit vápenatým hnojivem.

Levandule a chyby při pěstování

Vláha a drenáž – Velkou chybou při pěstování levandule může být nadbytek vlhkosti (zvlášť v zimním období). Vlhkost levanduli velmi škodí, způsobuje zahnívání kořínků a tím poškození celé rostliny. Levandule poškozená nadbytkem vlhkosti nám v létě málo kvete. Levandule je suchomilná rostlina, proto je v našich podmínkách vhodná její drenáž. Kvalitní drenáž odvádí spodní vlhkost a přivádí ke kořínkům kyslík. Drenážní vrstvu vytvoříme z hrubších kamínků, hliněných střepů nebo keramzitu. Kvalitní drenáž je vhodná zvláště při pěstování levandule v květináči a jiných nádobách.

Půda – chybou při pěstování může být těžká, jílovitá nebo kyselá půda nebo přidání rašeliny. Levandule vyžaduje propustnou, lehce humózní půdu. Půdu můžeme vylehčit pískem, štěrkem, nebo keramzitem.

Špatný řez – pokud levanduli nebudete pravidelně zastřihávat, nebude moc hezká, bude vyholovat a bude málo kvést. Levanduli může poškodit také příliš hluboký řez do tvrdého vyzrálého dřeva, staré dřevo již nemá takovou schopnost obrážet.

Nedostatek slunce – chybou je zastíněné stanoviště nebo průvan.

Umělá hnojiva – Levandule zbytečně nepřihnojujeme, jsou to velmi skromné nenáročné rostlinky z oblasti suchého středomoří, kde nemají mnoho živin.

Takovou krásnou jsem ji měla.

 

 

Jak se daří vaší levanduli? 

Mávám. Mějte se levandulově a do května pravou.

Ida